MEB Karşıyaka MK Güzel Sanatlar Lisesi

TARİH:

07 Haziran 2024

MEB İzmir İl Müdürlüğü tarafından Karşıyaka Şemikler ilçesinde yaptırılacak Güzel Sanatlar Lisesinin Fehamet Ateşoğlu'nun bağışcılığıyla elde edilen projesi, M artı D Mimarlık - Metin Kılıç ve Dürrin Süer tarafından tasarlandı. Çocukluktan erişkin olma yolculuğunda, kişiliğin biçimlenmesinde en etkili mekanizmalar olduğu düşünülen eğitim kurumlarının mekansal kurgularının ve çevreyle kurdukları ilişkinin bu gelişimde belirleyici rolü olduğu yadsınamaz. Karşıyaka Musa Kurt Güzel Sanatlar Lise yapısı da topluma ve çevreye olumlu etkileri olan bireylerin yetişmesinin ortamı olması yaklaşımıyla ele alınarak tasarlanmıştır.

Kurumsal olarak müzik ve resim dallarında eğitim verecek, 12 derslikli okulun ihtiyaç programı, 30 bireysel müzik odası, koro ve orkestra odaları, ses kayıt stüdyosu, resim, heykel-modelaj, seramik, fotoğraf, grafik, desen atölyeleri, 112 yataklı kız ve erkek öğrenci pansiyonu, yemekhane - kantin, spor salonu ve 400 kişi dinleyici kapasiteli konser salonundan oluşmaktadır.

Bir güzel sanatlar eğitim yapısı olarak, yapılı çevrenin tariflenmesinde ve kentsel yaşamın desteklenmesinde, mekansal katkı koyması öngörüsüyle tasarıma yaklaşılmıştır. Bu tavırla kütle, kuzeyden güneydoğu yönüne doğru inen, oldukça dik eğimli, 22.725 m2 büyüklüğünde, İzmir körfezi vistasına sahip, üçgen formlu arazinin batıdaki taşıt yolunun belirlediği sınırına yaslanmıştır. Arazi topoğrafyasının yontularak ve peyzajla bütünleşerek yapıya dönüştürülmüş karakterde bir kütle etkisi taşıması yaklaşımıyla kütle, eğime paralel ve kent vistasına doğru açılarak konumlandırılmış ve biçimlendirilmiştir. Yapının cephesinde ve bahçe peyzajında kullanılan corten çelik malzeme de bu eğilim yönünde seçilmiştir.

İhtiyaç programının 12.000 m2 kapalı alanı oluşturduğu kütle önce pansiyon ve eğitim olarak iki ana bloğa ayrılmıştır. Bağımsız girişleri olan bu iki bloktan pansiyon, yönetsel koşulların kılavuzluğunda, kız ve erkek öğrenci olarak tekrar ikiye ayrılmıştır. Batıdaki yol cephesinden ana yaklaşımı alan eğitim bloğu ise resim bölümü, müzik bölümü, derslikler olarak üç bloktan oluşmaktadır. Şeffaf bir mekan olarak merkezde konumlandırılmış konser salonundan açılan kollar şeklinde şemalaştırılmış bloklar iç mekanda iki galeriyle ilişkilendirilmiştir. Sanat içerikli bir eğitim yapısı olarak galerilerin mekansal sürekliliği kurarak, iletişimi olanaklı kılan, sosyalleşmeyi sağlayan ortamlar olacağı ön görülmüştür. Galeriler iç mekanda dinamik bir ortamı sunarken dış mekanla da görsel sürekliliği sağlamış olacaklardır. "İçteki dış" olarak kurgulanan bu galeriler aracılığıyla doğal hava ve ışık iç mekana kontrollü olarak alınacaktır. Arazi eğimi ile paralel olarak kotlandırılan yapının çatısı da doğal peyzajın devamı olacak şekilde yeşil çatı olarak önerilmiştir.

BEĞEN

Beğen

ETİKETLER

lise
okul
eğitim
mimaritasarım
izmir
meb

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

MEB Karşıyaka MK Güzel Sanatlar Lisesi
PROJE
KÜNYESİ

Proje Türü:

MİMARİ

Proje Tipi:

LİSE / ORTAOKUL

Proje Yeri:

İZMİR

Yapım Yılı:

2021

Toplam İnşaat Alanı:

11926

İşveren:

Fehamet Ateşoğlu

Elektrik Projesi:

Cihan Onmuş

Mekanik Projesi:

Necdet Tunalı

Statik Projesi:

Cemal Coşak

Tasarım Ekibi:

Engin Yavuz

Tasarım Ekibi:

Ali Can Helvacıoğlu

Müellif:

Dürrin Süer

Müellif:

Metin Kılıç

Proje Ofisi:

M artı D Mimarlık