TOTALENERGIES Türkiye İdari Binası

TARİH:

30 Ocak 2024

İzmir'in Menemen ilçesinde TotalEnergies Türkiye için tasarlanan idari bina projesi, iki katlı idari bina ve bir adet eklenti sığınaktan oluşmaktadır. Minimal bir dış cephe tasarımına sahip olan bu idari bina, güney cephesinde modern bir yapı malzemesi olan ve son yıllarda oldukça tercih edilen alçı levhalardan oluşan güneş kırıcı paneller bulundurmaktadır. Güneş kırıcıların alt kısmında bulunan "wall washer" aydınlatma ögeleri yapıya estetik bir görüntü sağlamaktadır. Bu güneş kırıcılar aynı zaman bina içindeki enerji verimliliğine de katkı sağlamakta. Buna ek olarak binanın dış cephesinde cam elyaf takviyeli doğal taş kaplama malzemesi kullanılmıştır. Bu malzeme benzer görüntüler oluşturulabilecek diğer materyallerin aksine oldukça ince ve hafif olması sayesinde imalat sırasında da kolay ve temiz bir işçilik ortaya çıkmasına olanak sağlar. Yapının iç mekan tasarımı yine modern ve minimal ögeleriyle ön plana çıkıyor. Yerlerde kullanılan pvc döşeme kaplaması hafifliği ve esnekliği sayesinde kolay bir uygulama sunmaktadır. Aynı zamanda bu malzeme yüksek aşınma direnci ve iyi mekanik mukavemetine sahiptir. Uzun seneler kullanılabilir olan pvc döşeme kaplamaları ayrıca yangına da oldukça dayanıklı bir malzemedir. İç duvarlarda aynı dış cephede olduğu gibi kuru duvar sistemi kullanılmıştır. Alçı levhalar uygulama kolaylığı ve daha sonrasında tesisatla oluşabilecek sorunları düzeltme kolaylığından dolayı tercih edilmiştir. Yapının iç mekanında genel olarak üç tip kuru duvar kullanılmıştır ; yangına dayanıklı kuru duvar tipi, suya dayanıklı kuru duvar tipi ve normal kuru duvar tipi. Bu kuru duvar tiplerindeki değişken malzeme her ihtiyaca uygun alçı levhalardır. Alçı levhaların arkasında bulunan ve çelik profillerden oluşan karkas sistemi içerisine yerleştirilen uygun kalınlıktaki taş yünü yalıtım malzemesiyle izolasyon anlamında da bu uygulamayı kullanılabilir kılmaktadır. Yurtdışında da sıklıkta tercih edilen bu uygulama bu proje için de tercih edilmiştir. Tavanlar için tercih edilen sistemlerden biri "open-cell" asma tavan sistemleridir. Bu sistem görüntü olarak modern bir görüntü sağlamaktadır. Ofis ve toplantı odalarında ise ahşap görünümlü alüminyum malzemeden oluşan asma tavanlar iç mimaride kullanılan diğer ögelerle uyum sağlamaktadır. Yapının iç ve dış mekanını tasarlarken birbiri ile uyum içerisinde olmasına özen gösterilmiştir.

Plan tasarımında ise ; zemin katta yemekhane, soyunma odaları, revir, arşiv ve giriş/karşılama ; birinci katta ise toplantı odaları ve ofisler bulunmaktadır. Zemin kat üç adet girişten oluşmaktadır ; yemekhane girişi, idari bina girişi, soyunma odaları girişi. Girişleri ayırmaktaki asıl amaç kullanım kolaylığı sağlamak ve yapıdaki sirkülasyonu düzenlemektir. This administration office in Menemen, İzmir  which designed for TotalEnergies Turkey is occurded by a two storeyed administration office and a shelter inside. The administarion office which has a minimal facade design includes plasterboard-materialed ,which is quite preffered material in last years, sun breaker pannels. The wallwasher leds placed at the bottom of these breaker pannels provides an aesthethic image. In addition, these sun breakers contributes energy productivity of the building. Another used material on facade is glass fiber reinforced natural stone veneer. This natural stone veneer material if it is compared the other materials which creates similar images, it is quite light and thin so it can be applied easy on the contrary of others. Interior design of the building stand out with modern and minimal elements. PVC floor covering material offers an easy applying with lightness and flexibility. In the mean time, this material has high wear resistance and mechanical strenght. These properties makes PVC floor covering long lasting. This long lasting material is also resisting for fire. Dry wall systems have been preffered for interior walls such as exteriors. These system has been chosed for applying ease and fixing possible problems for example installation system etc. 3 types of dry wall have been used ; fire resisant, water resistant and normal. The changeable material of these wall types is suitable plasterboard for need. Rock wool material which is in the steel carcass behind the plasterboards makes this application usable thanks to provides insulation. In addition, dry wall system is muchly preffered around the world. Another application system is open-cell suspended ceilings which provides a modern image such as other elements. Wood-look suspended  ceilings have been chosed for offices and meeting rooms. The harmony between interior and exterior design have been maden a point of.

When look at the plan of the construction ; dining room, dressing rooms for both gender, infirmary and archieve are placed in the ground level ; meeting rooms and offices are in the first level. There are 3 entrance which are dining room entrance, worker entrance and administration offices entrance, at the ground level which aimed to provide using ease and and fix the circulation mainly.

BEĞEN

Beğen

ETİKETLER

idari bina
yönetim binası
ofis
ofis tasarımı
toplantı salonu
toplantı salonu tasarımı
modern
minimal
iç mekan
dış cephe

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

TOTALENERGIES Türkiye İdari Binası
PROJE
KÜNYESİ

Proje Türü:

MİMARİ & İÇ MİMARİ

Proje Tipi:

OFİS

Proje Yeri:

İZMİR

Yapım Yılı:

2024

Proje Ofisi:

MFK Mimarlık ve Mühendislik

Mimari Proje:

Mahir Gülhan

Tasarım Ekibi:

Mahir Gülhan, Deniz Uzun, Sevim Özkunt, Abdullah Yardımcı

İşveren:

TotalEnergies Türkiye

Statik Projesi:

Fethi Nazım Obus

Elektrik Projesi:

Melih Cem Kara

Tesisat Projesi:

Cem Küçükçotur

3 Boyutlu Görselleştirme:

Esra Atliya