İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi (S-Hub) Mimari Proje Yarışması, 1. Mansiyon

TARİH:

19 Ocak 2024

İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi (S-Hub) Mimari Proje Yarışması

1. Mansiyon

SAL - İzmir Sürdürülebilirlik MerkeziZeminsizlik, Mimari Yapıları Nasıl Şekillendirebilir? Depreme Dirençli Olmak için Yeni Bir Çerçeve Mümkün mü?

Kırılgan ve öngörülemez bir dünyada yaşıyoruz. İklim değişikliği, enerji krizleri, ekonomik buhran, COVID-19 pandemisi ve taze yaşadığımız deprem afeti gibi etkenler, biz mimarları tasarım önceliklerimizi yeniden gözden geçirmeye itiyor.

Adil, dirençli ve gezegen odaklı şehirler yaratma aciliyetine yanıt vermek için, mimari pratiğin odaklandığı kriterleri ve geçmişten gelen tüm ön kabulleri değiştirmemiz ve inşaat sektörü için yeni standartlar belirlememiz gerekiyor.

SOUR bu amaçla Bartels & Vedders ile işbirliği yaparak problemin çözümünü üst yapı estetiğinden ziyade, alt yapı ve zeminde buldu. Bu çerçevede, İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi için Türkiye'nin ilk yüzen kamu yapısı olan SAL’ı tasarladı.

Yüzen yapısı sayesinde SAL, denizi doğal bir izolatör olarak kullanarak üzerine deprem yüklerini almaz. Sıvılaşma riski yüksek bir arazide deprem yüklerinden kaçınmasının yanı sıra SAL, somutlaşmış karbon ayak izini önemli ölçüde azaltır. Deprem, sel ve deniz seviyesinin yükselmesi sorununa aynı anda çözüm sunar.

SAL, İzmir'in geleneksel gemi inşaa bilgisini kullanarak; kentin yakın gelecekteki, enerji dönüşümü, iklim değişikliği, liman relokasyonu ve depremlere hazırlık gibi kritik konularına yanıt olmayı amaçlamaktadır.

SAL, modern ve geleneksel, yerel ve küresel, sakin ve cesur arasında bir yolculuk olarak tasarlanmıştır. Enerji ve su kullanımı, malzeme ve kaynak israfı, tedarik zinciri verimsizlikleri ve karbon ayak izi konularında uygulanabilir çözümler sunar. Farklı limanlara seyahat edebilen ve kendine yeten bir yapıdır. Şehrin kamusal altyapısına entegre olarak bir sembol haline gelir.

SAL, Türkiye'nin ilk halka açık karbon negatif yapısı olarak tasarlanmış; İzmir'in sosyo-kültürel, çevresel ve iklim veri tabanına hizmet eden öğretici ve aktif bir mekân olarak kullanılması amaçlanmıştır.

BEĞEN

Beğen

ETİKETLER

İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi (S-Hub) Mimari Proje Yarışması
1. Mansiyon

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi (S-Hub) Mimari Proje Yarışması, 1. Mansiyon
PROJE
KÜNYESİ

Proje Türü:

YARIŞMA

Proje Tipi:

KAMU YAPISI

Proje Yeri:

İZMİR

Yapım Yılı:

2023

Yarışma Adı:

İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi (S-Hub) Mimari Proje Yarışması

Ödül Grubu:

1. Mansiyon

Proje Ofisi:

SOUR

Müellif:

İnanç Eray - Yüksek Mimar (müellif - Ekip Temsilcisi)

Tasarım Ekibi:

Pinar Güvenç, Merve Güven, Merve Akbay, Pınar Gürsoy, Nicholas Doghlass, Derin Şahin, Marianne de Zeeuw, Gamze Gürgenç, İrem Göçmenoğlu, Joyce Lai, Kadija Fadil Bayero, Hitakshi Agrawal, Şevki Yapıcı

Statik Projesi:

Üst Yapı - Mustafa Adnan Öğüt, Yüzer Yapı - Jelle Vellerds, Gemi İnşaat - Samet Karaçoban, Zemin - Fatih Kulaç, Yapısal Ahşap - Prof. Dr. Demet Sürücü

Tesisat Projesi:

Orhan Murat Gunson, Serhan Mumcu

Elektrik Projesi:

Özlem Dilda Yaman, Kemal Ovacık

Yangın Güvenlik Danışmanı:

Zeynep Odabaş

Sürdürülebilirlik Danışmanı:

ESG - Jack Rose, Karbon Ayakizi - Dr. Natasha Watson, Tasarım Teknolojileri & İnovasyon - Wolf Mangelsdorf, Yapı Performans Simülasyonları - Mehmet Okumuş, Sürdürülebilirlik Çerçevesi - Cemil Yaman, Rejeneratif Tasarım Çerçevesi - Prof. Dr. Aysu Kuru

Kentsel Tasarım ve Planlama:

Prof. Dr. Züleyha Sara Belge

Keşif-Metraj:

Ahmet Güngör

Aydınlatma Tasarımı:

Korhan Sisman - Planlux, Didem Çarçak Erden - Planlux

Görselleştirme:

David Rossman - Felix Render

Maket:

Sebahattin Uzgör - ModelArt

İşveren:

İzmir Büyükşehir Belediyesi

Toplam Alan:

5885 m2

Web Sitesi:

www.sour.studio