Komünist Osman

KATEGORİ:

FİLM GÖSTERİMİ

BAŞLANGIÇ TARİHİ:

08 Kasım 2023 19:00

BİTİŞ TARİHİ:

08 Kasım 2023 20:47

KOMÜNİST OSMAN*Türkiye | 2023 | Renkli | 107’ | Türkçe | GÖKMEN ULU | İZMİR MİMARLIK MERKEZİ

* Filmin yönetmeninin - yapımcısının katılımıyla gerçekleştirilecektir.


Yönetmen: Gökmen Ulu

Katılanlar: Osman Özgüven, Zülfü Livaneli, Genco Erkal, Suavi, Orhan Aydın, Cahit Berkay, Murat Karayalçın, Özgür Özel, Yaşar Seyman, Yüksel Çakmur, Aziz Kocaoğlu, Tunç Soyer, Bülent Tanık, Mehmet Gönenç, Atila Sertel, Kani Beko, Arif Ali Cangı, Senih Özay, Muhittin Üstündağ, Akın Birdal, Stratis Pallis, Apostolos Komninakas, Aleksandros Evangelinos, Yiannis Pavlis, Christina Chatzidaki, Spiros Pavlis ve Özgüven’in ailesi, çevreciler, sendikacılar, işçiler, esnaflar, belediyeciler, yerel tarihçi ve gazeteciler.

Yapım: Ajans Bakırçay


Belgesel, siyasi yaşamını SODEP, SHP, CHP’de sürdüren, 1984 – 1994 ve 2004 – 2013 yılları arasında İzmir Dikili Belediye Başkanlığı yapan, aynı zamanda Türkiye ekoloji hareketinin önderleri arasında yer alan, insan hakları savunucusu ve barış aktivisti olan, toplumcu belediyecilik uygulamalarıyla çığır açan, bu uğurda ağır bedeller ödetilen “Komünist Osman” lakaplı Osman Özgüven ve yoldaşlarının olağanüstü serüvenini anlatıyor. Zamanın ruhunu yansıtan güçlü arşiv görüntüleriyle olguları gözler önüne seren hikayeler, emek, demokrasi, barış ekseninde ilerliyor.          

GÖKMEN ULU

1976 yılında İzmir’in Dikili İlçesinde dünyaya gelen Gökmen Ulu, Ankara Üniversitesi TÖMER’ de eğitim aldıktan sonra muhabir, ana haber bülteni ve program sunucusu olarak Ege TV ve Artı Bir TV’de çalıştı. Marmaris Televizyonu’nun kurucu genel yayın yönetmenliğini yaptı. 2013 yılından bu yana Sözcü Gazetesinde muhabir ve editör olarak çalışmaktadır. 2018’de Yılın Basın Özgürlüğü Ödülü ve ÇGD Uğur Mumcu Yılın Basın Ödülü’ne değer görülmüştür. Şu anda gazeteciliğin yanı sıra, Cerattepe Direnişi ve Ege Barışı belgeseli çalışmalarını sürdürmektedir.


FİLMLERİ

Direniş (2014)

Müjdat Gezen (2021)

Uğur Dündar (2021)

Komünist Osman (Communist Osman, 2023)
ETİKETLER

Komünist Osman

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Komünist Osman